VOJTA SE ROZEPSAL O ANDĚLECH

Posted on March 26, 2018 Blog, Nezařazené | 1 Comment

 

Tak jsme měli zase po roce vyhlášení Andělů. Až mě to donutilo vyslyšet pobídku Honzy Muchowa, abych obnovil svůj blog.

Rád bych tímto pogratuloval Lucce a Matyášovi za skvělou produkci a hlavně za příběh! Nevím, jestli je to cíl​,​ nebo to tak je přirozeně​,​ ale tihle dva umí dát běžnému udělování cen celistvost a něco mezi řádky.

Věřím, že v jejich produkci je potenciál na vyhlazení playbacku z živých přenosů. Pro ty, co nevědí, vězte, že se v playlistech českých rádií pohybuje pár borců, kteří tak trochu jakoby neumí úplně zpívat :-) Vím, že pro televize je živé hraní velká práce navíc​,​ ale na fotbal se taky nechcete dívat ze záznamu. Hraje se teď a tady.

Nejlepší zážitek z vyhlášení Andělů mám z koncertu Pokáče​ na stagi před Fórem Karlín​. Šli jsme ho s Petrem (manažer Mirai) podpořit do první řady už 5 minut před začátkem jeho desetiminutového setu. Venku byly 2 stupně, takže se to dá srovnávat s dvouhodinovým čekáním na čtyřhodinový koncert Bruce Springsteena​ (​jeho koncert jsem nikdy neviděl​,​ ale prý je to vrchol koncertní ligy, údajně se celé 4 hodiny nenudíte).

A Pokáč mu​ jako bavič dýchá na záda, přátelé! Díky vybité baterce v kytaře, a následném poloúspěšném pokusu nazvučit kytaru akusticky, se do jeho setu vešla pouze jedna krátká píseň, ale víte co? Bylo to nejlepších 7 minut čekání​,​ co jsem kdy na koncertě zažil. ​Jeho vtipným průpovídkám se směju ještě teď a říkám si, že by mu mohla na nějakém dalším konertě jakoby náhodou zmizet kytara​, abych si tu jeho řečnickou improvizaci užil znova.​

Druhý highlight večera bylo ​vystoupení Anny K. Její hudbu moc nevyhledávám​,​ ale stejně jako na narozeninách Brainzone mě​ i teď​ mrazilo v zádech. Prý má nejlepší kapelu v ČR. Věřím.

Když jsem viděl Debbi, vzpomněl jsem si na afterparty po předávání cen MTV​, když nám ještě s Charlie Straight vylezla na kapotu dodávky a my jsme jí za to zavezli domů ​… Měl jsem ten den více nostalgických flashbacků, třeba když Lenny začínala, její maminka jí skoro musela popostrčit​,​ aby se nestyděla nás pozdravit. ​Ten​ stejný​ den Albert Janě Kirschner rozladil​ ukulele​ do přímého přenosu v ČT. Nebo když nám Miraiova anglicky zpívající kapela​ Dolls In The Factory​ předskakovala v Ostravě.

photo_2018-03-22_18-49-56

Tak mám​ po těch Andělech​ z Lake Malawi takový roztržitý pocit. Na jednu stranu se cítíme být součástí toho českého rybníčku a na druhou stranu víme, že jsme úplně mimo, v jiném vesmíru :-)
Včera mi jeden starý známy produkční řekl, že ​jsme podle něho ​kvalitativně o několik levelů výše než některé jiné mainstreamové české kapely​,​ ale že buď musíme zpívat česky nebo vystřelit třeba do Holandska. Tam jsou prý více otevření světové hudbě než u nás.

No jo, ale když opustíte domov​,​ tak mu v rozvoji nijak nepomůžete, že? V Africe a v Třinci o tom vědí svoje :-) Pokud se tedy považujete za obohacující prvek svého prostředí jak nás asi vidí ten produkční:-) Pak jsou ale umělci, kteří svým odchodem prostředí obohatí, že? Nebo politici. Nebo fotbalisti. Manažeři. Prezidenti. Majitelé světa.. haha

Osobně si myslím, že se umění nedá kvalitativně pos​uzovat. To fakt není lepší obraz než Mona Lisa? Kdo to rozhodl? Já posuzuju hudbu jen​om​ líbí/nelíbí a snažím se neškatulkovat. Tím pádem neřeším, jestli je hudba Lake Malawi lepší nebo horší, něž nějaká jiná. Podstatné je, kolik lidí chodí na koncerty. Čísla nikdy nelžou. Je to prostě tak, že Kryštof, Lucie a Leoš Mareš jsou nejlepší české “kapely” a to je fakt. Za tyhle 3 značky se nestydím, mám k nim res​p​ekt, obdivuju​ je​ a hraju s nima tu stejnou hru na stejném hřišti.

Možná by Albert mohl být doma ve vyjadřování srozumitelnější a udělat něco česky, co?
Já píšu tenhle blog česky jen proto, že se týká pouze českého kontextu a pro angličinu není důvod. Až budu psát obecná moudra​,​ tak to zase hodím do srozumitelné řeči pro celý svět. Možná by to měl Albert dělat taky tak? Nemělo by být výsledkem globalizace právě ono upevnění lokálních kultur?
Podle mě národní hrdost posilují například Tomáš Klus a Vojta Dyk. Měl by​ naše národní hodnoty a odlišnosti od zbytku světa někdo prezentovat anglicky? Třeba napsat písničku o pivu, jak Albert říkal v rozhovoru pro DVTV? Budu o tom ještě přemýšlet :-)

Zatím jsme se s Lake Malawi rozhodli odstřelit do ​jiného ​vesmíru, ​kde máme úplnou kreativní svobodu… ​Kluci bud​ou ​tvořit, cokoliv je napadne a uvidíme, ​kdy a ​s čím se vrátí​ a jak to vlastně bude znít​ :-) ​Teď nám vyšel klip na Spaced Out.​ Podle slovníku Urban Dictionary to znamená: A moment you have when you just stop what your doing, freeze, and not pay attention to any of your surroundings at all.​ Bůh ví, co nás teď s Lake Malawi čeká. Od Vánoc je kapela tříčlenná, zkouší v Brně a všichni cítíme, že přišla nová kapitola.

1 Comment

  1. Ester Obdržálková

    Dobrý den Vojto,
    nedalo mi to a reaguji na Váš nový blog. Ceny Anděl jsem nesledovala, protože jsem si sama stávkovala. Album Surrounded by light je pro mě natolik zásadní a kvalitní, že nenominováním Lake Malawi ztratilo toto ocenění můj zájem. Také si myslím, že kdyby chtěl Albert něco udělat česky, dělal by to už dávno. Nežijeme v době národního obrození a nemusíme češtinu zachraňovat jako F. L. Věk. Když vidím rozum a kulturu nadpoloviční většiny českého národa, tak je snad ztracené úplně všechno :-D Takže za mě angličtina ANO, natož když jí ovládáte jako native speaker.
    Já miluji vaši hudbu už od roku 2009, když jste mě do toho vesmíru vystřelili s první deskou Charlie Straight a jsem tady v tom “nekonečnu” díky vašim anglickým písničkám hrdá na to, že jsem Čech. Jste skvělí. Ne, jste nejlepší! Mějte se krásně, Ester.