Nezařazené

CHINASKI, ELÁN A RÍZENÍ JEDNOU RUKOU

Posted on April 3, 2018
vojta_blog_2

Přátelé, o Velikonocích jsem podnikl velmi nebezpečnou jízdu autem z Třince do Vyšnej Boci se zastávkou v Jasné a pak zpátky přes Prahu do Klatov. :-)  V Jasné jsem si chtěl půjčit skialpy a vyběhnout nahoru, ale 38 EUR na den mi přišlo trochu moc, zvlášť když by mi to stačilo na 2 hodiny. ;-) Navíc byla mlha a lehký déšť.. no nevadí, příště..

Nebezpečné to bylo tím, že jsem řídil jen jednou rukou a druhou ladil rádio. Né, že by všude hráli špatnou hudbu, ale spíše jsem si chtěl udělat průzkum, co se kde hraje..

 

Vyšlo mi z něj, že nejhranější kapelou na Slovensku je asi Elán a v Česku Chinaski, těsně před Elány. Jasně, mohl bych se podívat na IFPI a nezkoumat to, ale mě to bavilo z jiného důvodu. Ony totiž ty rádia na Slovensku když chtějí zahrát song od té stejné kapely jako české rádio, tak si vyberou vždycky “lepší” song než my :-)

Například když se má hrát Elán, tak u nás je to “Voda, čo ma drží nad vodou” a u nich je to “Čaba” :-) Chinaski jsou na Slovensku “1.signální” a u nás cokoliv z jiných alb než z “1.signální”.. co myslíte vy?

 

Taky máte pocit, že nejlepší alba od Chinaski a Kryštof byly ty první? A čím to je?

Já jsem asi špatný vzorek společnosti – jediné album, které dokážu poslouchat od začátku do konce aniž by mě omrzelo, je od Kings of Leon “Come Around Sundown”…

 

Na konec chválím Slovenské Rádio FM, že pouští kapely, které byly na Eurosonicu akteré zpívají italsky a polsky. BORCI!

 

V.

VOJTA SE ROZEPSAL O ANDĚLECH

Posted on March 26, 2018

 

Tak jsme měli zase po roce vyhlášení Andělů. Až mě to donutilo vyslyšet pobídku Honzy Muchowa, abych obnovil svůj blog.

Rád bych tímto pogratuloval Lucce a Matyášovi za skvělou produkci a hlavně za příběh! Nevím, jestli je to cíl​,​ nebo to tak je přirozeně​,​ ale tihle dva umí dát běžnému udělování cen celistvost a něco mezi řádky.

Věřím, že v jejich produkci je potenciál na vyhlazení playbacku z živých přenosů. Pro ty, co nevědí, vězte, že se v playlistech českých rádií pohybuje pár borců, kteří tak trochu jakoby neumí úplně zpívat :-) Vím, že pro televize je živé hraní velká práce navíc​,​ ale na fotbal se taky nechcete dívat ze záznamu. Hraje se teď a tady.

Nejlepší zážitek z vyhlášení Andělů mám z koncertu Pokáče​ na stagi před Fórem Karlín​. Šli jsme ho s Petrem (manažer Mirai) podpořit do první řady už 5 minut před začátkem jeho desetiminutového setu. Venku byly 2 stupně, takže se to dá srovnávat s dvouhodinovým čekáním na čtyřhodinový koncert Bruce Springsteena​ (​jeho koncert jsem nikdy neviděl​,​ ale prý je to vrchol koncertní ligy, údajně se celé 4 hodiny nenudíte).

A Pokáč mu​ jako bavič dýchá na záda, přátelé! Díky vybité baterce v kytaře, a následném poloúspěšném pokusu nazvučit kytaru akusticky, se do jeho setu vešla pouze jedna krátká píseň, ale víte co? Bylo to nejlepších 7 minut čekání​,​ co jsem kdy na koncertě zažil. ​Jeho vtipným průpovídkám se směju ještě teď a říkám si, že by mu mohla na nějakém dalším konertě jakoby náhodou zmizet kytara​, abych si tu jeho řečnickou improvizaci užil znova.​

Druhý highlight večera bylo ​vystoupení Anny K. Její hudbu moc nevyhledávám​,​ ale stejně jako na narozeninách Brainzone mě​ i teď​ mrazilo v zádech. Prý má nejlepší kapelu v ČR. Věřím.

Když jsem viděl Debbi, vzpomněl jsem si na afterparty po předávání cen MTV​, když nám ještě s Charlie Straight vylezla na kapotu dodávky a my jsme jí za to zavezli domů ​… Měl jsem ten den více nostalgických flashbacků, třeba když Lenny začínala, její maminka jí skoro musela popostrčit​,​ aby se nestyděla nás pozdravit. ​Ten​ stejný​ den Albert Janě Kirschner rozladil​ ukulele​ do přímého přenosu v ČT. Nebo když nám Miraiova anglicky zpívající kapela​ Dolls In The Factory​ předskakovala v Ostravě.

photo_2018-03-22_18-49-56

Tak mám​ po těch Andělech​ z Lake Malawi takový roztržitý pocit. Na jednu stranu se cítíme být součástí toho českého rybníčku a na druhou stranu víme, že jsme úplně mimo, v jiném vesmíru :-)
Včera mi jeden starý známy produkční řekl, že ​jsme podle něho ​kvalitativně o několik levelů výše než některé jiné mainstreamové české kapely​,​ ale že buď musíme zpívat česky nebo vystřelit třeba do Holandska. Tam jsou prý více otevření světové hudbě než u nás.

No jo, ale když opustíte domov​,​ tak mu v rozvoji nijak nepomůžete, že? V Africe a v Třinci o tom vědí svoje :-) Pokud se tedy považujete za obohacující prvek svého prostředí jak nás asi vidí ten produkční:-) Pak jsou ale umělci, kteří svým odchodem prostředí obohatí, že? Nebo politici. Nebo fotbalisti. Manažeři. Prezidenti. Majitelé světa.. haha

Osobně si myslím, že se umění nedá kvalitativně pos​uzovat. To fakt není lepší obraz než Mona Lisa? Kdo to rozhodl? Já posuzuju hudbu jen​om​ líbí/nelíbí a snažím se neškatulkovat. Tím pádem neřeším, jestli je hudba Lake Malawi lepší nebo horší, něž nějaká jiná. Podstatné je, kolik lidí chodí na koncerty. Čísla nikdy nelžou. Je to prostě tak, že Kryštof, Lucie a Leoš Mareš jsou nejlepší české “kapely” a to je fakt. Za tyhle 3 značky se nestydím, mám k nim res​p​ekt, obdivuju​ je​ a hraju s nima tu stejnou hru na stejném hřišti.

Možná by Albert mohl být doma ve vyjadřování srozumitelnější a udělat něco česky, co?
Já píšu tenhle blog česky jen proto, že se týká pouze českého kontextu a pro angličinu není důvod. Až budu psát obecná moudra​,​ tak to zase hodím do srozumitelné řeči pro celý svět. Možná by to měl Albert dělat taky tak? Nemělo by být výsledkem globalizace právě ono upevnění lokálních kultur?
Podle mě národní hrdost posilují například Tomáš Klus a Vojta Dyk. Měl by​ naše národní hodnoty a odlišnosti od zbytku světa někdo prezentovat anglicky? Třeba napsat písničku o pivu, jak Albert říkal v rozhovoru pro DVTV? Budu o tom ještě přemýšlet :-)

Zatím jsme se s Lake Malawi rozhodli odstřelit do ​jiného ​vesmíru, ​kde máme úplnou kreativní svobodu… ​Kluci bud​ou ​tvořit, cokoliv je napadne a uvidíme, ​kdy a ​s čím se vrátí​ a jak to vlastně bude znít​ :-) ​Teď nám vyšel klip na Spaced Out.​ Podle slovníku Urban Dictionary to znamená: A moment you have when you just stop what your doing, freeze, and not pay attention to any of your surroundings at all.​ Bůh ví, co nás teď s Lake Malawi čeká. Od Vánoc je kapela tříčlenná, zkouší v Brně a všichni cítíme, že přišla nová kapitola.

YOUNG BLOOD VIDEO IS OUT

Posted on October 20, 2015

We spent sixteen hours on that train… Still, I enjoyed the shoot with Yemi A.D. I love working with him, he’s so good at managing people on set and motivating them. The video was shot on a 16mm camera by Jirka Vágner, Robert Roszbeck and our steady cam operator Lukáš (see credits for more). Jarda Gazda did a great job as the production manager. Many sleepless nights… And YZA did colour grading.

Backstage video by Ilya Fomykhin.

We’ve been loving the acoustic Furch Tour… Please use the tag #furchtour and #lakemalawimusic when putting stuff online, so we can find you! Last week, we played four gigs in a row, did a Years & Years cover once and I read my favourite book Catcher In The Rye to kids in a library… See you in Zlín tonight! Ã.

Brno Klara Wiltavska
Photo by Klara Wiltavská